Wypominki – nasza modlitwa za zmarłych
Zdarza się, że po śmierci ostatniego z rodziców dorosłe już dzieci przychodzą do proboszcza z zapytaniem: „Księże proboszczu, wiemy, że mama zamawiała wypominki za swoich zmarłych. Chcielibyśmy to kontynuować, ale nie wiemy jak to zrobić?”
Wypominki to jedna z form modlitwy błagalnej, którą odmawia się w Kościele katolickim za zmarłych. Cechą charakterystyczną wypominek jest poprzedzenie wspólnej modlitwy wiernych odczytaniem przez kapłana imion i nazwisk zmarłych, za których owa modlitwa zostanie odmówiona (najczęściej jest to „Zdrowaś Maryjo” i „Wieczny odpoczynek…”).
U nas w Miszewku Strzałkowskim praktykuje się wypominki jednorazowe czytane podczas procesji na cmentarzu 1 listopada o g.11.00 i 2 listopada podczas procesji wokół kościoła po Mszy św. o g.9.15.
Natomiast wypominki roczne w naszej parafii odmawiane są co tydzień w niedzielę o g.8.50 (od 1 listopada do okresu Bożego Narodzenia włącznie oraz w czasie Wielkiego Postu) a w pozostałe niedziele roku o g.8.30.
Początki wypominek datowane są na X w., niemniej zwyczaj recytowania imion wiernych był już obecny w starożytnej liturgii. Około II-III w. w Kościele chrześcijańskim pojawiły się bowiem dyptyki, czyli listy imion osób żyjących (biskupów, darczyńców i dobroczyńców) oraz zmarłych (świętych, męczenników oraz pozostałych wyznawców), które odczytywano podczas przygotowywania darów ofiarnych albo w trakcie modlitwy eucharystycznej.
Ponieważ recytowanie tych list trwało bardzo długo, z upływem czasu dyptyki zdecydowano się zastąpić wspomnieniami, w ramach których wymieniano imiona tylko jednej bądź kilku osób wiernych. Co interesujące, echa tej praktyki są dzisiaj widoczne w pierwszej modlitwie eucharystycznej, podczas której kapłan najpierw wspomina żyjących (Pamiętaj, Boże, o swoich sługach i służebnicach N. i N…), a następnie świętych (przed konsekracją) i zmarłych (już po przeistoczeniu).
Ciekawostką jest, że w wielu polskich parafiach wierni mogą zamawiać wypominki jednorazowe, listopadowe (też: oktawalne; odmawiane przez osiem dni od Uroczystości Wszystkich Świętych), kwartalne, półroczne i roczne (odmawiane co tydzień przed niedzielną mszą). Zazwyczaj zamówienie tego typu modlitwy wiąże się ze złożeniem dobrowolnej ofiary pieniężnej.
Uwagi praktyczne związane z wypominkami w naszej parafii:
-
nowa wersja wypominek będzie odmawiana od 5 listopada (niedziela, g.8.50),
-
jeśli wypominki nie są teraz opłacone a chcecie, żeby były odmawiane jak najszybciej poinformujcie proboszcza osobiście, telefonicznie lub przez wiadomość SMS a ofiarę można złożyć później według zwyczaju z poprzednich lat,
-
wypominki za osobę zmarłą w danym roku są dopisywane automatycznie bez składania dodatkowej ofiary,
-
zachęcam, żeby zwłaszcza w listopadzie i w grudniu przybywać w niedzielę do kościoła wcześniej na pierwszą Mszę św. i już od g.8.50 uczestniczyć we wspólnej modlitwie wypominkowej za naszych zmarłych.